آموزش تدوین

تدوین یکی از اصلی ترین مراحل ساخت هر فیلمی هست و آموزش تدوین یکی از اصلی‌ترین آموزش ها در سینما. در واقع حس یک فیلم تنها با یک تدوین درست و اصولی به دست میاد و در غیر این صورت فیلم های خام به تنهایی هیچ حسی از داستان اصلی را نمیتوانند به مخاطب انتقال  دهند.

اما چه مواردی در آموزش تدوین فیلم مهم هست و چه کارهایی رو قبل و بعد از آموزش تدوین باید انجام دهیم؟

انتخاب نرم افزار آموزش تدوین

در انتخاب نرم افزاری که قصد آموزش دیدن آن را دارید بسیار توجه کنید، این که کدامیک از نرم افزارها بهتر هست اصلا جواب ثابتی نداره و کاملا بستگی به نیاز تو و هدف  تو از آموزش تدوین فیلم داره

برای مثال برای تدوین فیلم های عروسی، جشن، اخبار و… که بیشتر از دقت نیاز به سرعت و راحتی کار داره، میتونی از نرم افزار ادیوس استفاده کنی و برای تدوین فیلم های حرفه ای سینمایی، تبلیغاتی و تلویزیونی بهتر هست که بر اساس سیستم عامل خودت یکی از نرم افزارهای ادوبی پریمیر یا فاینال کات رو کار کنی.

اگر برات سوال هست که نرم افزار ادوبی افترافکتس در کجای این داستان قرار داره باید بگم که افترافکتس اصلا نرم افزار تدوین نیست وبرای جلوه های ویژه یا به اصطلاح کامپوزیشن سازی به کار میره. برای مثال تو تدوین فیلم رو با نرم افزارپریمیر یا هر کدوم از نرم افزارهای دیگه تدوین انجام دادی و حالا قسمتی از اون رو میخواهی جلوه های ویژه بهش اضافه کنی یا یک موشن گرافیک خاص بهش اضافه کنی، این کار رو باید توسط نرم افزار قدرتمند افترافکتس انجام بدی.

پس در نتیجه برای کارهای حرفه ای سینمایی، تبلیغاتی و تلویزیونی از پریمیر یا فاینال کات استفاده کن و برای کارهای جشن و اخبار و… که نیاز به حساسیت خیلی زیادی نداره، میتونی از نرم افزارهای دیگه ای مثل ادیوس استفاده کنی.

آموزش نرم افزار تدوین خودت رو جدی بگیر

الان که نرم افزار رو انتخاب کردی و آموزش تدوین خودت رو شروع کردی لطفا زمانت رو هدر نده و آموزش ها رو دقیق و اصولی ببین یعنی بعد از هر جلسه حتما تمرین داشته باش. بهتر هست که هر جلسه از آموزش تدوین رو چهار بار ببینی، در بار اول فقط ببین و کاملا توجه کن، در بار دوم با دقت تر ببین و یادداشت برداری کن بار سوم ببین و تمرین ها رو همراهش انجام بده و بار چهارم بدون اینکه ببینی، تمرین رو انجام بده تا مطمئن باشی که تمام مطالب در ذهن تو هست و کاملا به یادت میمونه، در غیر این صورت ممکنه مطالب رو نصفه یاد بگیری و در واقع به هیچ دردت نمیخوره و فقط زمان و هزینه خودت رو از دست دادی.

مطمئن باش اگر تمرین داشته باشی و جدی بگیری کار رو میتونی به راحتی تدوین رو یاد بگیری و ازش کسب درآمد داشته باشی.

البته هیچ وقت آموزش تدوین خودت رو متوقف نکن، تا وقتی که نرم افزارها و علم تدوین بروز میشه تو هم باید خیلی زود بروز بشی، اگر این کار رو نکنی قطعا بعد از یک مدت کوتاه، از دور رقابت خارج میشی!

بعد از آموزش تدوین پروژه بگیر

اینکه کار هست یا نیست یا تو رو میشناسن و بهت اعتماد میکنن یا نه، همش بهانه هایی هست که نمیذاره تو به پیشرفت خودت برسی. تو باید برای کار خودت تبلیغ کنی، البته منظور این نیست که هزینه خاصی بخواهی بابتش بکنی، کافیه رابطه های خودت رو افزایش بدی، با افرادی که کار فیلم برداری انجام میدن صحبت کن، به دنبال افرادی بگرد که به تخصص تو نیاز دارن، شک ندارم که زیر یک ماه به صورت کامل زمانت پر خواهد شد. اگر حتی همه نیاز به نمونه کارهای تو داشتن ازشون خواهش کن بهت کار بدن و رایگان انجام بده یا برای خودت از اینترنت فیلم خام تهیه کن و تدوین اون ها رو انجام بده تا افراد بهت اعتماد کنن و بهت پروژه های مختلف رو بسپارن. این که تو توی خونه بشینی و کاری انجام ندی به بهانه اینکه کسی تو رو نمیشناسه یا کاری نیست که انجام بدی، دقیقا بهانه ای بیشتر نیست و بدترین کار ممکن رو داری انجام میدی.

پس آموزش تدوین خودت رو شروع کن، تمرین ها خودت رو انجام بده و کم کم جای خودت رو در بازار کارپر کن، مطمئن هست مطمئن باش که بهترین اتفاق ها برای تو خواهد افتاد در این حد فقط بهت بگم که من تدوینگر بیکار نمیشناسم!

اصول تدوین رو یاد بگیر

حواست باشه که اگر تو تمام افکت های یک نرم افزار رو بلد باشی و به تمام ویژگی های اون مسلط باشی، فقط به یک اپراتور تدوین تبدیل شدی و برای تدوینگر شدن تازه ابزارهای اون رو یاد گرفتی و در این مرحله در بهترین حالت خودش یک اپراتور تدوین هست.

حالا اصول تدوین چیه؟ همون چیزی که تو رو از بقیه کاملا متمایز میکنه و تو رو چند پله از بقیه جلو میندازه

بدون که قدرت تدوینگر بیش از چیزی هست که همه بهش توجه دارن، تو میتونی با یک سری فیلمی که در اختیار داری، بهترین فیلم رو باهاش بسازی و یک فیلم معمولی رو به یک فیلم عالی تبدیل کنی یا میتونی با همون راش ها یا فیلم های خام، یک فیلم عالی رو تبدیل به یک فیلم بسیار بد بکنی و به جای انتقال پیام ویدیو به فکر نشان دادن توانایی های خودت در زمینه تدوین فیلم باشی.

پس بدون آموزش تدوین ، تنها نرم افزار تدوین نیست و در نهایت خودش نرم افزار 5 درصد از یک تدوین رو به عهده داره، 95 درصد کار برمیگرده به اصول تدوین فیلم که میتونی این موضوع رو با دیدن فیلم های مختلف، شرکت در کلاس های حضوری و آنلاین متفاوت، شرکت در کارگاه ها، خواندن نقد فیلم ها و… آموزش ببینی . البته بدون که این کار اصلا در یک بازه زمانی کوتاه انجام نمیشه و تو باید چندین سال از زندگی خودت رو صرف کنی تا به یک تدوینگر حرفه ای تبدیل بشی.

بدون که شناختن ریتم فیلم کار هر کسی نیست و واقعا نیاز به صبر، آموزش های زیاد و صرف انرژی فراوانی داره.

بعد از آموزش تدوین فیلم چه کاری باید انجام بدم؟

به دنبال کار بگرد، ابتدا کارهای کوچک و با هزینه های کم و یواش یواش کارهات رو بزرگتر کن و هزینه خودت رو بالا ببر. سعی کن در زمینه های مختلف کارهای متفاوتی رو تدوین کنی و هر پروژه رو برای خودت یک سکوی پرتاب بدون. هر پروژه قبل از اینکه برای مشتری باشه آبروی تو  هست در نتیجه تمام سعی خودت رو برای انجام بهترین تدوین خودت انجام بده و از کار و هنر خودت لذت ببر.

از همه مهمتر، به هر کدوم از تدوین های خودت به عنوانی یک نمونه کار عالی نگاه کن، سعی کن تمام وجودت رو برای فیلم خودت بذاری و بیشترین تاثیر رو از مخاطبت دریافت کنی.

اگر فرصت داری، بعد از تموم شدن تدوینت دو روز خودت رو ازش دور کن و بعد مجدد با ذهن باز ببین. احتمال خیلی زیاد نکات جدیدی داخل ذهنت میاد تا اونها رو برطرف کنی و کیفیت فیلم خودت رو بالا ببری. اینجوری قطعا تاثیرگذاری عمیقی رو در مخاطب خودت می‌ذاری و به عنوان یک حرفه‌ای در زمینه تدوین فیلم می‌تونی خودت رو معرفی کنی.

 خوشحال میشم تو هم تجربیات خودت رو با من به اشتراک بذاری تا من زیر همین مطلب انتشارش بدم و بقیه هم بتونن از تجربه تو استفاده کنن.