آموزش ویدیومارکتینگ

در عصری زندگی می‌کنیم که تاثیر ویدیومارکتینگ بر هیچ کسی پوشیده نیست و به نظرم همه کار و کسب ها نیاز دارند آموزش ویدیومارکتینگ رو جدی بگیرن.

آیا ویدیومارکتینگ تنها ساخت یک ویدیو با کیفیت با دوربین خاص است؟ یا میشود بدون تجهیزات خاصی نیز از قدرت ویدیومارکتینگ استفاده کرد و از تاثیرات اون در برندسازی و فروش خودمون استفاده کنیم؟

تفاوت ویدیویی که ما رو کامل درگیر میکنه و نام برند رو در ذهن ما ماندگار میکنه با ویدیویی که حتی حاضر به تماشای چند ثانیه کوتاه از اون نیستیم در چیه؟

چه ویژگی هایی از ویدیومارکتینگ باعث شده دنیا تا این حد وابسته به ویدیومارکتینگ بشه و روزی رو بدون تماشای چندین ویدیو تبلیغاتی سر نکنیم؟

چه کار کنیم که ویدیو ما علاوه بر کم هزینه بودن، تاثیر بسیار بالایی داشته باشه و علاوه بر درگیر کردن مخاطب، حس خوب برند رو به اون انتقال بدیم؟

در این مقاله در مورد این سوال ها و بسیاری سوالات دیگه صحبت میکنم، با من همراه باش

ویدیومارکتینگ یا بازاریابی ویدیویی دقیقا چیه؟

ویدیومارکتینگ یکی از زیرمجموعه های قدرتمند دیجیتال مارکتینگ هست و به دلیل درگیر کردن همزمان چشم و گوش، تاثیر بسیار زیادی در ذهن مخاطبان دارد. البته باید به این موضوع هم دقت کرد که ویدیومارکتینگ مانند یک تیغ دو لبه هست، همونطور که میتونه به رشد برند ما کمک کنه، قطعا میتونه باعث ضرر رساندن به برند ما بشه و از اعتبار اون کم کنه در نتیجه آموزش ویدیومارکتینگ برای هر کار و کسبی بسیار حساس و حیاتی هست.

دلیل استفاده ما برای استفاده از ویدیومارکتینگ چیه؟

یکی از قدرتمندترین خریداران امروز نسل z هستند، این نسل با توجه به استفاده از تکنولوژی از کودکی تا اکنون، بسیار حساستر و دقیقتر از والدین خود می‌تونن از بستر دیجیتال استفاده کنند. یکی از تاثیرگذارترین محتواها برای این نسل، ویدیو هست، ویدیو اصولی برای توضیح محصول یا خدمت، یا ویدیو نظرات مشتری و… . طبق آمارها این نسل علاقه بسیار زیادی به تماشای ویدیو دارند تا خواندن متن، یا مطالعه بروشور و… .

شاید فکر کنید که همیشه والدین خریدها رو انجام میدهند و این نسل توانایی خرید محصولات و خدمات گران قیمت رو نداره. این موضوع کاملا درست هست ولی باید توجه داشت که این نسل روی خانواده های خود تاثیر بسیار زیادی دارند و قطعا میتونن نظرات والدین خودشون رو از محصولی به محصول دیگه تغییر بدن. در نتیجه باتوجه به تاثیر گذاری نسل z در خرید محصولات و خدمات و البته علاقه این نسل به تماشای ویدیو ما باید به سمت ویدیومارکتینگ رو بیاریم و باید بگم چاره ای جز این موضوع برای برندها وجود نداره

باز هم تاکید میکنم این که نسل z بسیار هوشیار است و اگر ما آموزش ویدیومارکتینگ رو جدی نگیریم، قطعا ویدیوهای ما تاثیر منفی داره و روی برندسازی و فروش ما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

دیگر ویژگی های ویدیو مارکتینگ:

  1. افزایش نرخ سئو در سایت شما

یکی از مهمترین پارامترها برای سایت گوگل، میزان زمانی است که مخاطب شما در سایت شما سپری میکند، هرچه این زمان بیشتر باشد، گوگل بیشتر به سایت شما اهمیت میدهد و در نتیجه سایت شما را در رتبه های بالاتری قرار میدهد. فرض کنید اگر مطلبی را به صورت متنی در سایت قرار داشته باشد، اولا خواندن آن برای مخاطب سخت است و دوما زودتر از سایت شما خارج میشود، ولی اگر از ویدیو استفاده کنید، با توجه به جذابیت آن، بیشتر در سایت شما زمان خودش رو سپری میکنه. البته وجود کدهای ویدیو نیز به تنهایی باعث افزایش اعتبار شما در سایت گوگل میشود که همین نکات باعث شده، اهمیت ویدیو برندینگ و آموزش ویدیوبرندینگ بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد.

  • افزایش نرخ تبدیل

همونجوری که اشاره کردم، به ویدیو خیلی راحت تر و سریعتر از متن یا عکس اعتماد میکنند، در نتیجه در صورت وجود ویدیو اصولی در محتوای شما، احتمال اعتماد و خرید مخاطبان از شما بسیار بالا میرود. صاحبان کار و کسب به خوبی از این موضوع اطلاع دارند که نرخ تبدیل چقدر میتونه در موفقیت اون‌ها موثر باشه و برای افزایش این نرخ دست به هر کاری در محتوا و سایت خودشون میزنن. یکی از این اقدامات قطعا وجود یک ویدیو اصولی هست. البته باز هم تاکید میکنم، در صورتی که ویدیو از اصول حرفه ای برخوردار نباشه، میتونه نتیجه برعکس داشته باشه. پس به هر رنگ، صدا، محتوا و … داخل ویدیو خودت، دقت زیادی داشته باش.

  • دسترسی آسان برای مخاطبان شما

بسیاری از روش های تبلیغات مثل چاپ کارت ویزیت، بروشور، شرکت در نمایشگاه‌ها، حتی بیلبوردها و… دچار محدودیت در ارائه هستند. در هر زمانی و هرجایی در دسترس نیستند، تعداد و روز محدود دارند، هزینه و محدودیت بالایی در ارسال دارند و… اما ویدیو رو میتونی با چند کلیک به هر جای دنیا ارسال کنی، محدودیت ارسال و روز و تعداد نداره، خراب نمیشه و ده ها ویژگی دیگه، در نتیجه بسیاری از برندها به جای چاپ چند هزار بروشور، یک ویدیو می سازند و برای تبلیغات خودشون از اون استفاده میکنند.

  • درگیر کردن گوش و چشم

در تمام تبلیغات به جز ویدیو، تنها یک حس درگیر میشه. بیلبوردها فقط چشم رو درگیر میکنن، رادیو فقط گوش رو درگیر میکنه. اما ویدیو هم گوش و هم چشم رو درگیر میکنهه، برای همین هست که به یاد موندن یک ویدیو، بیش از سایر تبلیغ ها امکان پذیر هست و مخاطب بیشتری رو با خودش به همراه داره.

به احتمال خیلی زیاد خود تو، همین الان ویدیویی رو از چندین سال پیش به خاطر داری، با جزئیات بسیار زیاد، این دقیقا معجزه ویدیومارکتینگ هست، برای همین همیشه پیشنهاد ما بوده که آموزش ویدیومارکتینگ رو جدی بگیری، اینجوری میتونی از قدرت بی نظیر اون در تبلیغات خودت بسیار استفاده کنی.

  • جلب اعتماد بیشتر مخاطبان

تحقیقات و تجربه نشون داده که مخاطب ها به ویدیو خیلی بیشتر از متن و عکس اعتماد میکنن، راحت تر خرید انجام میدن واز خرید خودشون بیشتر رضایت دارند. البته همیشه ویدیوهای گران قیمت باعث این موضوع نشده بلکه میتونه ویدیو شما با موبایل گرفته شده باشه و تدوین خاصی هم نداشته باشه ولی تاثیرگذاری اون بسیار بالا باشه. البته ما در نهایت مجموعه ای از ویدیوها رو نیاز داریم. بحث مفصلی وجود داره به نام نقشه سفر مشتری در ویدیو مارکتینگ، در این نقشه به وضوح مشخص هست که در چه مراحلی از سفر مشتری میشه از ویدیوهای ارزون قیمت استفاده کرد( یا حتی باید از ویدیوهای ارزون قیمت استفاده کنیم) و چه جاهایی نباید از ویدیوهای ارزون قیمت استفاده کنیم.

  • درگیر کردن نسل z

نسل z  به عنوان مهمترین و تاثیرگذارترین افراد در خریدهای خانواده، بسیار برای ما مهم هستند. در نتیجه باید به علایق این نسل توجه ویژه ای داشته باشیم و تحقیق کنیم که چجوری می‌تونیم این نسل رو بیشتر از قبل به برند خودمون وفادار کنیم و اون رو وادار به خرید از خودمون کنیم. ویدیومارکتینگ یکی از روش های موثر تبلیغات برای نسل z هست. باید خیلی دقیق و با استراتژی از قدرت ویدیو مارکتینگ استفاده کنیم و توجه و اعتماد این نسل رو به خودمون جلب کنیم. باز هم تاکید میکنم که آموزش ویدیومارکتینگ رو دقیق و اصولی دنبال کنید.

  • به اشتراک گذاری آسان ویدیو

شبکه های اجتماعی، سایت های مختلف و… می‌تونن پلتفرم های انتشار ویدیو ما باشند. از هر موقعیتی برای انتشار ویدیو خودتون استفاده کنید چرا که به راحتی این کار امکان پذیر هست. دقت کنید که مخاطبان شما کجا هستند، گاهی در سینما، گاهی در اپلیکیشن های پخش ویدیو، گاهی در سایت های انتشار ویدیو، گاهی در نمایشگاه ها، گاهی در تلویزیون و… هر کجا که مخاطبان شما هستند، خودتون رو به نمایش بذارید، قطعا سود بسیار بالایی از این موضوع به شما خواهد رسید.

بهترین پلت فرم های انتشار ویدیو تبلیغاتی در ایران

مشخص نبودن فیلترینگ اینستاگرام باعث شده که همه به دنبال بهترین پلت فرم برای انتشار ویدیو خودشون باشن. این موضوع خیلی گسترده هست و قطعا در مطلبی جداگونه در موردش صحبت خواهم کرد ولی به خودتون و مخاطب های خودتون دقت کنید که کجاها ویدیو تماشا می‌کنید؟ اکنون فیلیمو، آپارات، لنز، یوتیوب و… پلت فرم های بسیار عالی برای این موضوع هستند. البته در زمان انتشار این متن این موضوع صادق است و قطعا در زمانی که تو این متن رو میخونی ممکن هست که این پلت فرم‌ها متفاوت باشن و موقعیت های متنوع بهتری وجود داشته باشه.

آموزش ویدیومارکتینگ رو جدی بگیر، ویدیوهای خودت رو بساز و از کار و کسب خودت لذت ببر